• Autor
    Petra Oertlová
  • Termín
    21. 4. – 18. 5. 2024

Abstraktní umělkyně Petra Oertlová je známá pod svou snadno zapamatovatelnou přezdívkou Oe. První abstrakci, připomínající dílo “Color Study“ od známého Vasilijeho Kandinski namalovala již ve 20 letech,  aniž by o něm či jeho práci kdy slyšela. Životní změna ovšem přišla o deset let později. Radikálně překopala svůj život a vydala se „osudovou“ cestou umění.

„Cesta nebyla jednoduchá. Začala jsem v době pandemie, bez větších finančních prostředků nebo podpory. Postupně jsem se však vypracovala, prodala na 60 obrazů a dalších 50 je k dispozici. Otevřela jsem si svůj ateliér/galerii v Praze a o mé umění je zájem i v zahraničí. Nyní mám ambice dostat se do galerií v Miami,“ prozrazuje o sobě umělkyně, která má dobře „našlápnuto“ do světa velkého umění.

Petra Oertlová věří, že obrazy nejsou pouze dekorací, ale především energií umělce. Obrazy tvoří intuitivně, nebo na zakázku s důrazem na propojení s klientem. Kousek z její veselé, bezprostřední a originální osobnosti se promítá v každém jejím díle, které tak přesně zapadá nejen do interiéru, ale i srdce nového majitele.

Některá z jejích děl mají dokonce schopnost předpovídat budoucnost. V červnu 2021, šest dní před ničivým tornádem, spontánně vytvořila obraz evokující právě tento přírodní jev. Ten den měla být blízko místa tornáda, ale nakonec jí plány změnila pozvánka na narozeniny Heleny Vondráčkové od přátel z vinařství. Inspirace z posledního díla ji vedla k tomu darovat obraz Heleně jako narozeninový dar, neboť jej vnímala jako odraz životní dráhy této hvězdy. V jiném díle, vytvořeném pro kamarádku, se zjevil profil obličeje jejího budoucího přítele. Oe po rozchodu s partnerem vytvořila obraz, jenž nevědomky odpovídal obálce Bible, kterou si její expartner po rozchodu pořídil. Tento příběh se vyjasnil dva roky po jejich posledním setkání.

„Oe“ věří, že stejně jako v životě, i v umění přichází odpovědi ve správný čas. www.oe-s.com

 Objevte nový pohled na umění a nechte se unést hloubkou její tvorby. Některá z výše zmiňovaných děl budou součástí její výstavy malém sále Galerie Portheimka.