• Perex
  Koncept výstavy vynikajících českých dokumentárních fotografů v galerii Portheimka bude zaměřen na aktuální dění na Ukrajině.
 • Autor
  Jarmila Štuková, Jakub Plíhal, Milan Jaroš, Gabriel Kuchta, René Volfík
 • Termín
  1.6. - 15.8.2023
 • Umístění
  Velká galerie

ukrajinské umění ve stínu války

Koncept výstavy vynikajících českých dokumentárních fotografů v galerii Portheimka bude zaměřen na aktuální dění na Ukrajině.

Práce pěti autorů Jarmily Štukové, Jakuba Plíhala, Milana Jaroše, Gabriela Kuchty, či Reného Volfíka) představí skrze své fotoaparáty nejen přímo válečné běsnění, ale též jeho přímé či nepřímé dopady. Aby se návštěvníci ve složitém konfliktu lépe orientovali, přizvali jsme ke spolupráci renomovaného ukrajinistu Davida Svobodu. Společně s malířkou Annou Hábovou, která ovládá též umění kaligrafie, vysvětlí na kreativně komponované časové ose důležité mezníky ve vztazích obou zúčastněných aktérů. V českých médiích i hospodách totiž stále rezonují definice a zkratky, které společnost velmi matou a těžce se pak v celé problematice orientuje. Galerii bychom také využili jako jakési plátno pro prezentaci neustále opakujících se dezinformačních hesel, které se šíří veřejným prostorem nejrůznějšími kanály. Historik Svoboda by na základě své dlouholeté expertizy v oblasti historie obsah jednotlivých tezí uvedl na pravou míru a to ve formě vizuálně atraktivních vysvětlujících popisků. Celá koncepce by tak získala důležitý, ovšem nevtíravý edukativní rozměr. Těžké téma války bude v 1.patře galerie odlehčovat výstava současných ukrajinských výtvarníků a umělců s díly, které zejména charakterizují jejich postoje k vlastní zemi. 
Doprovodným programem pak bude exteriérová instalace výstavních panelů o Ukrajině, které oživí piazzettu před kostelem Sv.Václava a pozvou širší veřejnost k návštěvě galerie.
Záštitu nad výstavou „Pravda i láska: ukrajinské umění ve stínu války“ v galerii Portheimka převzal radní pro kulturu Štěpán Rattay (Piráti).

Ke stažení: Tisková zpráva