• Perex
    První únorový den uplyne přesně 150 let od posledního zasedání mužského recesistického spolku Schlaraffia v prostorách barokního letohrádku Portheimka.
  • Termín
    1.3. - 31.3. 2023

První únorový den uplyne přesně 150 let od posledního zasedání mužského recesistického spolku Schlaraffia v prostorách barokního letohrádku Portheimka.

GALERIE PORTHEIMKA ZVE NA BEZSTAROSTNÉ POŽITKÁŘE
První únorový den uplyne přesně 150 let od posledního zasedání mužského recesistického spolku Schlaraffia v prostorách barokního letohrádku Portheimka. Při této příležitosti se městská část Praha 5 ve spolupráci s kurátorem The Chemistry Gallery Petrem Hájkem rozhodla uspořádat v těchto prostorách vernisáž výstavy IN ARTE VOLUPTAS.
Hlavními cíli tohoto světově proslulého spolku, založeného v Praze v roce 1859, je podpora přátelství, umění a humoru. Název schlaraffe pochází pravděpodobně ze středohornoněmeckého slova slur-affe, což znamená bezstarostný požitkář. Heslem spolku je latinská věta: „In arte voluptas“, tedy „V umění je rozkoš“. Spolek se záměrně nezapojuje do všedního života a neobsahuje žádnou ideologii. Naopak se ohraničuje proti každodennímu životu, aby jeho členové alespoň na čas zapomněli na běžné problémy a uvolnili se. Proto je na setkáních spolku zapovězeno diskutovat o tématech, která mohou vést ke sporu, jako je např. politika či náboženství. Schlaraffia se chápe především jako hra. 

„V nejlepším duchu myšlenky IN ARTE VOLUPTAS oslavujeme u příležitosti tohoto významného výročí touto výstavou základní principy spolku - umění, přátelství a humor. Po 150 letech od posledního zasedání spolku Schlaraffia v Portheimce tak činíme skupinovou výstavou, jejímž jediným cílem je dosáhnout v divákovi rozkoš z umění. Výstava prezentuje selekci silných současných figurativních malířů a navazuje na výstavu Současné tendence ve figurativním malířství, která proběhla jako součást multižánrového festivalu Co nám nedá den má noc v prostorách kláštera Gabriel Loci v červnu loňského roku. Výstava zároveň navazuje na přehlídku rezidentních umělců, kteří v současnosti mají v prostoru Gabriel Loci svůj ateliér a prezentuje tak i některé z autorů, tvořících v blízkosti Portheimky na Praze 5. Oslavujme! Ať žije umění, přátelství a humor! IN ARTE VOLUPTAS!“ přiblížil koncepci výstavy kurátor Petr Hájek. 
Zájemci si mohou výstavu, kterou zaštítil radní pro kulturu Štěpán Rattay, prohlédnout v galerii Portheimka do konce března. Srdečně zveme všechny návštěvníky na vernisáž.

Ke stažení: Tisková zpráva